Waarom we geobsedeerd zijn door muziek uit onze jeugd

Man met witte baard, koptelefoon op, zittend op de bank en maakt een Shaka-teken met zijn linkerhand.
Vroeger was het beter. Deflectorafbeelding / Shutterstock

Mensen hebben de neiging extreem nostalgisch te zijn over de muziek waarnaar ze luisterden toen ze jong waren. Als je in de jaren zeventig een tiener was, is de kans groot dat je van Queen, Stevie Wonder of ABBA houdt. En als je jong was in de jaren negentig, krijgt Wannabe van de Spice Girls je waarschijnlijk nog steeds op de dansvloer.

Maar hoe komt dat? Denken we echt dat muziek uit het verleden beter is, of heeft het iets te maken met de herinneringen die we aan die tijd hebben?

Onze recente studie, gepubliceerd in Music and Science, heeft een intrigerend antwoord bedacht.

Muziek is nauw verbonden met geheugen en emotie. Er is een reden voor de populariteit van het langlopende BBC-radioprogramma, Desert Island-schijven, waarin beroemde gasten de soundtrack van hun leven delen. Of waarom de recente video van een gepensioneerde ballerina met de ziekte van Alzheimer spontaan teruggebracht worden naar haar verleden door middel van muziek ging viraal.

Muziek lijkt vooral geassocieerd te worden met positieve emotionele herinneringen met sociale thema's, waardoor het relevant is om te helpen de tevredenheid over het leven verbeteren tijdens de pandemie.

Algemeen psychologisch onderzoek heeft aangetoond dat autobiografische herinneringen (levenservaringen) uit bepaalde tijdsperioden beter worden onthouden dan andere. Een bijzonder opmerkelijk fenomeen is de "reminiscence bump”: Het feit dat mensen de neiging hebben om onevenredig vaak herinneringen op te roepen van toen ze 10 tot 30 jaar oud waren.

Er zijn verschillende theoretische verklaringen voor dit fenomeen gegeven, waaronder dat deze levensperiode veel nieuwe en zichzelf definiërende ervaringen bevat - die mogelijk dieper in de hersenen worden gecodeerd en gemakkelijker kunnen worden teruggevonden. Biologische en hormonale veranderingen kunnen in deze periode ook de effectiviteit van onze herinneringen versterken.

Het is aangetoond dat wanneer mensen wordt gevraagd kies hun favoriete plaat het is waarschijnlijk afkomstig uit de periode van reminiscentiebulten, en dat van oudere volwassenen meer weten over muziek uit hun jeugd dan huidige popsongs. Maar betekent dat dat muziek uit deze periode eerder in verband staat met autobiografische herinneringen?

De resultaten

In onze studie onderzochten mijn collega's en ik de aanwezigheid van de "muzikale reminiscentiebult" in een groep van 470 volwassenen tussen 18 en 82 jaar oud. Ons doel was om te onderzoeken hoe de leeftijd van een persoon toen een lied populair was, drie verwante maar verschillende concepten beïnvloedde: de mate waarin het lied werd geassocieerd met autobiografische herinneringen, hoe bekend het lied was en hoeveel ze het lied leuk vonden.

Deelnemers aan ons onderzoek kregen de titels en artiesten te zien van 111 popsongs die gedurende een periode van 65 jaar (1950-2015) in de hitlijsten hadden gestaan ​​en gaven beoordelingen van de drie interessante concepten.


 Ontvang de nieuwste via e-mail

Wekelijks tijdschrift Dagelijkse inspiratie

We ontdekten dat muziek die tijdens de adolescentie in de hitparade stond, niet alleen als vertrouwder werd beoordeeld, maar ook werd geassocieerd met meer autobiografische herinneringen. Deze muziekgerelateerde reminiscentiehobbel bereikte een hoogtepunt rond de leeftijd van 14: liedjes die populair waren toen deelnemers op deze leeftijd waren, riepen over het algemeen de meeste herinneringen op.

Bovendien hielden oudere volwassenen (rond de leeftijd van 40+) ook meer van liedjes uit hun adolescentie dan van andere liedjes. Jongere volwassenen (18-40 jaar) vertoonden echter niet dezelfde trend en gaven in sommige gevallen zelfs nog lagere waardering voor muziek uit hun adolescentie dan muziek die werd uitgebracht voordat ze werden geboren.

Dit suggereert dat liedjes uit onze adolescentie nauw verstrengeld kunnen raken met herinneringen uit ons verleden, zelfs als we de muziek niet persoonlijk waarderen. Dit kan zijn omdat het verschillende gedenkwaardige situaties uit deze periode heeft begeleid (schooldansen, bijeenkomsten met vrienden, diploma-uitreikingen, enzovoort).

Jonge vrouw zittend op de trap, luisteren naar muziek en zwaaien met haar armen in de lucht.Zelfs jonge mensen geven de voorkeur aan muziek uit de jaren '70. Merla / Shutterstock

Sommige nummers hadden echter de voorkeur, ongeacht de leeftijd van de deelnemer toen ze in de hitlijsten stonden. We zagen bijvoorbeeld een algemene toename in hoeveel mensen van liedjes hielden van eind jaren zeventig tot begin jaren tachtig, zelfs bij deelnemers die in die periode nog niet waren geboren.

Dit suggereert dat popmuziek uit bepaalde tijdsperioden intergenerationeel wordt gewaardeerd. Voorbeelden van liedjes die we uit deze periode gebruikten zijn Hotel California van de Eagles, I Will Survive van Gloria Gaynor en Billie Jean van Michael Jackson.

Het lijkt er dus op dat we niet zozeer geïnteresseerd zijn in de muziek van onze jeugd omdat we denken dat het beter is dan muziek uit andere tijdperken, maar omdat het nauw verbonden is met onze persoonlijke herinneringen. Sommige nummers kunnen echter de generatiegrenzen overstijgen.

Adverteerders die een nostalgische reactie van een bepaalde demografische consument willen ontlokken, moeten hier rekening mee houden. Dat geldt ook voor clinici die ernaar streven patiënten opnieuw in contact te brengen met zelfbepalende herinneringen uit hun verleden.

Over de auteurThe Conversation

Kelly Jakubowski, universitair docent muziekpsychologie, Durham University

Dit artikel is opnieuw gepubliceerd vanaf The Conversation onder een Creative Commons-licentie. Lees de originele artikel.

Dit vind je misschien ook leuk

volg InnerSelf op

facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram pictogrampintrest pictogramrss-pictogram

 Ontvang de nieuwste via e-mail

Wekelijks tijdschrift Dagelijkse inspiratie

BESCHIKBARE TALEN

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

INNERSEL VOICES

groep multiraciale individuen die staan ​​voor een groepsfoto
Zeven manieren waarop u respect kunt tonen aan uw diverse team (video)
by Kelly McDonald
Respect is zeer zinvol, maar kost niets om te geven. Hier zijn manieren waarop u kunt demonstreren (en...
olifant die voor een ondergaande zon loopt
Astrologisch overzicht en horoscoop: 16 - 22 mei 2022
by Pam Younghans
Dit wekelijkse astrologische dagboek is gebaseerd op planetaire invloeden en biedt perspectieven en ...
foto van Leo Buscaglia van de omslag van zijn boek: Living, Loving and Learning
Hoe je iemands leven in een paar seconden kunt veranderen
by Joyce Vissell
Mijn leven veranderde drastisch toen iemand die seconde nam om mij op mijn schoonheid te wijzen.
een samengestelde foto van een totale maansverduistering
Astrologisch overzicht en horoscoop: 9 - 15 mei 2022
by Pam Younghans
Dit wekelijkse astrologische dagboek is gebaseerd op planetaire invloeden en biedt perspectieven en ...
05 08 medelevend denken ontwikkelen 2593344 voltooid
Meelevend denken ten aanzien van zichzelf en anderen ontwikkelen
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Als mensen over mededogen spreken, bedoelen ze meestal mededogen voor anderen... voor...
een man die een brief schrijft
De waarheid schrijven en de emoties laten stromen
by Barbara Berger
Dingen opschrijven is een goede manier om het vertellen van de waarheid te oefenen.
een jong stel, met beschermende maskers, staande op een brug
Een brug voor genezing: Beste Corona Virus...
by Laura Aversano
De pandemie van het Coronavirus vertegenwoordigde een stroming in onze psychische en fysieke realiteit die...
een silouhette van een persoon die voor woorden zit zoals meelevend, attent, accepterend, enz.
Dagelijkse inspiratie: 6 mei 2022
by Marie T, Russell, InnerSelf.com
Wat voor soort leraar leeft er in je hoofd?
Oktober 2016: Razor-Sharp Truth and Compassionate Grace
Oktober 2016: Razor-Sharp Truth and Compassionate Grace
by Sarah Varcas
De tweede helft van oktober wordt gekenmerkt door dynamische, openhartige energie die zorgvuldige ...
10 Manieren om bovenop uw overbelaste e-mailinbox te komen
10 Manieren om bovenop uw overbelaste e-mailinbox te komen
by Paul Levy
De meesten van ons zijn verslaafd aan e-mail. Sommige schattingen zeggen dat we elk bijna vijf en een half uur besteden ...
Kan ons licht totaal overschaduwd worden?
Kan ons licht totaal overschaduwd worden?
by Barry Vissell
Een paar weken geleden hebben Joyce en ik de totale zonsverduistering mogen meemaken hoog in de bergen van Idaho, in…

MEEST GELEZEN

05 08 medelevend denken ontwikkelen 2593344 voltooid
Meelevend denken ten opzichte van zichzelf en anderen ontwikkelen (video)
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Als mensen over mededogen spreken, bedoelen ze meestal mededogen voor anderen... voor...
winkelen als god van je houdt 4 8
Hoe je geliefd voelen door God de uitgaven voor zelfverbetering verlaagt
by Duke University
Christenen die spiritueel of religieus zijn, kopen minder snel producten voor zelfverbetering...
ogen voorspellen gezondheid 4 9
Wat je ogen onthullen over je gezondheid
by Barbara Pierscionek, Anglia Ruskin University
Wetenschappers van de University of California, San Diego, hebben een smartphone-app ontwikkeld die…
05 08 medelevend denken ontwikkelen 2593344 voltooid
Meelevend denken ten aanzien van zichzelf en anderen ontwikkelen
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Als mensen over mededogen spreken, bedoelen ze meestal mededogen voor anderen... voor...
wederopbouwomgeving 4 14
Hoe inheemse vogels terugkeren naar de herstelde stadsbossen van Nieuw-Zeeland
by Elizabeth Elliot Noe, Lincoln University et al
Verstedelijking, en de vernietiging van leefgebied die het met zich meebrengt, is een grote bedreiging voor inheemse vogels...
Het verhaal van lijden en dood achter het Ierse abortusverbod en de daaropvolgende legalisatie
Het verhaal van lijden en dood achter het Ierse abortusverbod en de daaropvolgende legalisatie
by Gretchen E. Ely, Universiteit van Tennessee
Als het Amerikaanse Hooggerechtshof Roe v. Wade vernietigt, de beslissing uit 1973 die abortus legaliseerde in de...
foto van Leo Buscaglia van de omslag van zijn boek: Living, Loving and Learning
Hoe je iemands leven in een paar seconden kunt veranderen
by Joyce Vissell
Mijn leven veranderde drastisch toen iemand die seconde nam om mij op mijn schoonheid te wijzen.
hoeveel slaap je nodig hebt 4 7
Hoeveel slaap je echt nodig hebt?
by Barbara Jacquelyn Sahakian, Universiteit van Cambridge, et al
De meesten van ons hebben moeite om goed te denken na een slechte nachtrust - mistig voelen en niet presteren...

Nieuwe attitudes - nieuwe mogelijkheden

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Alle rechten voorbehouden.